O náplastech

Běžná náplast je zdravotní prostředek zpravidla Třídy 1. nesterilní a skládá se z pásky, lepidla a případně polštářku.

Různá obecná dělení náplastí

1) Náplasti sterilní a nesterilní.

Většina běžných náplastí dodávaných na trh je deklarována jako nesterilní, někdy výrobce v zájmu vlastní bezpečnosti náplasti dělené, kdy je každá náplast zabalena do papírového obalu, nechá projít alespoň jednoduchou sterilizací – např. ethylen oxidem.

Z hlediska bezpečnosti v běžném životě vystačíme s náplastmi nesterilními. Pokud je poranění větší a hluboké, silně krvácející, vyžaduje zpravidla odborné ošetření. Pokud se jedná o puchýř, odřeninu, drobnou ranku či říznutí zpravidla zranění ošetříme omytím v pitné vodě a přiložením nesterilní náplastí, aniž bychom nějak příliš riskovali. Nesterilní i sterilní náplasti jsou na obalu označeny výrobním číslem (šarží, lotem) a datumem, do kdy je lze bezpečně používat (expirací) a to za předpokladu, že byly správně skladovány. Podmínky skladování jsou též uvedeny na obalu. Náplasti jsou vždy určeny pouze k jednorázovému použití.

2) Náplast dělená, náplast ke stříhání, náplast cívková

Náplast dělená

Je to běžná náplast, kdy každá jednotlivá náplast je zabalena v samostatném papírovém obalu. Obal by měl být před použitím, suchý, nepotrhaný a čistý. Dělené náplasti, zpravidla v papírové krabičce, dodává na trh řada výrobců. Papírová krabička se však snadno rozpadne a vlastní papírový obal náplastí se snadno poškodí, čímž se zvyšuje riziko infekce.

Proto jsou všechny náplasti ASO zabaleny nejprve v opakovaně uzavíratelném sáčku a pak vloženy do papírové krabičky. Plastový sáček je chrání i poté co se papírová krabička roztrhne.

Na cesty do batohu, ale i do kabelky lze požít náplasti ASO Outdoor PLS, které jsou v pevném obolu ještě lépe chráněny.

Náplast ke stříhání

Jedná se o náplast v pásu o délce 0,5 m nebo 1 m, kdy si ustřihneme náplast potřebné šířky. Tento druh náplasti patří ve východní Evropě stále k nejoblíbenější náplasti a dokonce je používána i při ošetření lékařem. V západních státech by asi většina lidí ošetření touto náplastí odmítla. Riziko infekce je skutečně u tohoto druhu náplasti nepochybně větší než u náplastí dělených.

Polštářek náplasti, který si přiložíte na poranění není ničím chráněn, náplast je volně uložena v nepříliš těsnící papírové krabičce do které se dostane nejen prach, ale i infekční agens a to až polštářek, který si budete přikládat na poranění. Někteří výrobci se snaží tato rizika snížit tím, že náplast nařežou na kousky o délce 10 cm a ty pak každý samostatně zabalí a vytvoří tak něco, co se blíží náplasti dělené. I my se snažíme tato rizika minimalizovat, ale zachovat délku pásu 1 m, pro což je tato náplast tak oblíbená. Náplast dodáváme v plastovém závěsném sáčku, kde je lepé chráněna než v papírové krabičce. Nebo v opakovaně otvíratelném plastovém sáčku, ve kterém je vkládána do papírové krabičky.

Náplast cívková

Náplast cívková je náplast, která neobsahuje polštářek a tvoří ji jen páska s lepidlem. Tato náplast je určena spíše k zajištění obvazu než přímo k ošetření. Páska může být papírová, plastová, netkaná, tkaná aj. Nejpevnější, ale nejdražší, jsou cívkové náplasti s tkanou (látkovou) páskou. Na trhu jsou v šířce 1,25 cm, 2,5 cm, 5,0 cm i širší o délce 2 až 10 m na cívce.

3) Náplast voděodolná a do vody

Náplast voděodolná (WATER RESISTANT)

Bohužel čeština nemá přesný výraz, který by zákazníkovi jasně řekl, že náplast voděodolná není náplast do vody na koupání. Obecně lze říci, že voděodolná (vodovzdorná) znamená, že vám náplast nespadne ani ve vlhkém prostředí, ani ve vodě. Náplast by měla být vyrobena z nesmáčivé pásky a lepidla, které je nerozpustné ve vodě. Jistě jste si všimli, že páska (plastová), ze které je náplast vyrobena má větší množství otvorů, zajišťující prodyšnost, těmito otvory se však dostane voda až k polštářku a v konečném důsledku až k Vašemu poranění. Tedy plastová páska, která je nesmáčivá není o nic lepší než třeba páska látková. Z tohoto pohledu, jsou všechny náplasti ASO voděodolné.

Náplast do vody (WATERPROOF)

Každá páska z jakéhokoliv materiálu musí zajistit určitou prodyšnost a přitom zabránit přístupu vody k poranění pokud ji chceme nazývat náplastí do vody (WATERPROOF). Prodyšnost lze zajistit perforací nebo použitím speciálního materiálu i bez perforace MVTR (Moisture Vapor Transmission Rate of breathability) „prodyšnost“ = 700 g/m2/den.

Někteří výrobci dokáží zajistit prodyšnost materiálu i u pásky klasické pevnosti a tloušťky např. Náplast ASO do vody

Někteří výrobci pro zajištění prodyšnosti volí tenčí pásku, která však musí být zpevněna krycí folií např. Náplast AQUA STOP. Krycí folii je však nutné po přiložení náplasti odstranit. Tenčí páska zajistí lepší přilnavost, ale nutnost zpevnění krycí folií zvyšuje cenu náplasti.



Krycí folii je nutno po přiložení náplasti odstranit:

Základní náplasti

Složení základních náplastí

Při výběru náplastí bychom měli přemýšlet kdy a kde náplast pravděpodobně použijeme. Vždy bychom u sebe doma, na chatě či na dovolené měli mít více druhů náplastí. Je pravda, že často, když náplast potřebujeme žádnou nenajdeme. Na druhou stranu na trhu je v nabídce množství druhů, velikostí a tvarů náplasti a přestože nebo právě proto, že náplast je úplně obyčejná věc, zpravidla o správném způsobu jejího použití, zejména kdy a na co zvolit správný tvar náplasti nevíme zhola nic. Že bychom měli použít na noc jiný druh náplasti než přes den zní pro některé zcela neuvěřitelně. Že bychom si náplast měli alespoň dvakrát za den vyměnit také některé překvapí. A hlavně, pokud poranění zaschne tak náplast sundejte, poranění se Vám zhojí mnohem rychleji, než když budete týden nosit jednu náplast.

1) Páska – dělení podle materiálu, velikosti a tvaru

Dělení podle materiálu

Nejčastěji je páska náplastí plastová (PVC, PE, PU aj.) nebo látková (netkaná, tkaná, stretch). Výhodou plastových materiálů je, že je páska nesmáčivá, nevýhodou je, že je méně příjemná. Dřívější nevýhoda v podobě snížené prodyšnosti a menší pružnosti již u moderních materiálů tolik neplatí.

Plastové pásky mohou být tělové barvy (Náplast tělová) nebo i průhledné (Náplast průhledná) a tedy velice diskrétní. Obě jsou vhodné pro doma. Průhledná páska navíc umožňuje kontrolu poranění, nebo spíše okolí poranění, i pod páskou a případný zánět, který se projevuje zarudnutím, rozpoznáte dříve než u neprůhledných náplasti. Speciální úpravy se zvrásněným a vytlačeným povrchem zajistí plastové pásce pevnost a minimální pružnost zajišťující příjemnější nošení. Tento druh pevnější pásky je vhodný do přírody, ale využijete jej i při poraněních v domácnosti (Náplast elestická). Náplasti s pěnovou páskou jsou silnější, měkké, vhodné na práci na zahradě i v dílně (Náplast pěnová). K vodě použijeme náplast do vody s páskou ze speciálního materiálu. Na páskách může být různý potisk, zpravidla obrázky Garfield a Snoopy pro radost dětem, aby rychle zapomněly na bolest.

Látkové náplasti jsou sice smáčivé, ale příjemnější a dobře prodyšné. Netkaná páska je levná, pevná, nepružná a proto nejméně příjemná, tkaná je příjemnější a největší volnost a pohodlí vám zajistí stretch. Nikdo to asi neděláme, ale po příchodů domů či po skončení domácích prací je vždy vhodné sundat náplast, která má plastovou pásku a pokud je poranění ještě nutno překrýt náplastí, použít náplast látkovou nejlépe Stretch. Na noc by to mělo být pravidlem. Vzhledem k vynikající prodyšnosti se poranění při látkové náplasti rychleji hojí a díky pružnosti je přiložení látkové náplasti mnohem a mnohem příjemnější. Vypadá to jako nepodstatná drobnost, ale právě takové nepodstatné drobnosti jako je třeba usínání s přiloženou náplastí vyrobenou z pevné plastové pásky, pod kterou se Vám večer při mytí dostala voda, Vám ubere mnoho sil a vyvolá špatnou náladu. Zkuste si náplast na noc sundat, nebo pokud poranění není suché použít na noc náplast látkovou.

Dělení podle velikosti

Náplastí se vyrábí v nepřeberném množství velikostí. Od velikosti o průměru 5 mm a proužků např. 9x30 mm k diskrétnímu zakrytí drobných puchýřku či ranek po holení v obličeji, přes klasické velikosti 19x72 mm, 19x76 mm, či 25x76 mm až po náplasti XXL velikosti 50x100 mm nebo 50x70 mm.



Dělení podle tvaru

Náplasti jsou používány často pro speciální místa nebo účely a tak o výběru vhodné náplasti rozhoduje kromě matriálu a velikosti i tvar pásky. Kromě klasických tvarů náplasti 19x76 mm, jsou ve tvaru X, H, úzkých či širších proužků.

Nejlépe se využití různých tvarů vysvětlí na náplasti STRETCH, protože v těchto případech je nejen důležitý tvar náplasti, ale také velká pružnost pásky. Na obrázcích je nejlépe vidět na jaké místo je tvar vhodný.



Náplasti lze použít též jako stehy.

Jedná se o úzké nebo širší, ale uprostřed zúžené, proužky náplasti, jejichž páska je vyrobena nejčastějí z pevné a nepružné pásky. Okraje ranky se k sobě přitáhnou a kolmo k ráně přelepí několika proužky náplasti. U drobných ranek tak dojde k fixaci okrajů rány pro její lepší hojejí a v místě po zhojení bude patrná jen drobná jizvička. Při běžném šití, by navíc přibyly i jizvičky po vpiších.

2) Lepidlo

Složení lepidla v podstatě rozhoduje nejen o tom, jak náplast bude lepit a zda bude voděodolná, ale také o tom zda náplast můžeme považovat za hypoalergenní. Nejvíce alergií vzniká na lepidla obsahující latex. Dnešní moderní lepidla připravená na akrylátové bazi zpravidla vyvolávají reakci jen minima osob.

3) Polštářek

Je zpravidla vyroben převážně z upravené bavlny a dalších přírodních či umělých vláken, tak aby přilnul, ale nepřilepil se. Žádný polštářek však nezajistí, že když rána hodně secernuje a zasychající tkáňové tekutiny do sebe zavezmou jednotlivá vlákna polštářku, že náplast nestrhnete i s částí počínajícího stroupku.

Speciální náplasti

Hydrokoloidní náplasti nebo také na puchýře

Hydrokolidní náplasti přinesly převratnou technologii při ošetření puchýřů, jež se projevují zarudnutím nebo jsou již vzedmuty tekutinou.

Co je to a jak vzniká puchýř:

Puchýř je dutina mezi jednotlivými vrstvami kůže vyplněná tkáňovým mokem nebo zánětlivým exudátem. K poruše soudržnosti jednotlivých vrstev kůže a k jejich oddělení dochází při tangenciálním tlaku na kůži, např. tlakem na kůži nohy v nové botě, kdy je při chůzi povrchní vrstva kůže fixována tlakem boty a omezena v pohybu proti spodní vrstvě kůže, to je příčinou poruchy soudržnosti jednotlivých vrstev kůže a základem vzniku puchýře. Počátky vznikajícího puchýře se projeví bolestí a zarudnutím. V další fázi, postupným vyplňováním vzniklého prostoru mezi oddělenými vrstvami kůže tkáňovým mokem, dojde ke vzniku puchýře tak, jak jej známe. Nebezpečím je, že může dojít k průniku infekce do dutiny puchýře, nebo ke stržení krytu puchýře a infekčnímu zánětu spodních vrstev kůže. Proto při propichování puchýře musíme dbát zvýšené opatrnosti. Propíchnutí puchýře a vypuštění tekutiny sníží tlak a přinese úlevu, ale při nedodržení zásad sterility může vést k průniku infekce.

Hydrokoloidní náplasti jsou prostředky pro takzvaně vlhké hojení ran. Nadneseně řečeno je můžeme označit v určitém slova smyslu jako umělou kůži. Náplast je samolepící, tedy k jejímu přilnutí se nepoužívá lepidlo. Její povrchní - krycí - vrstva je tvořena polyuretanovou hmotou. Vnitřní vrstva obsahuje polymerový komplex schopný tvořit s tekutinou gel. To vytváří vhodné klima hojení (vlhkost, pH, teplota). Na trh jsou dodávány v pevnější formě, která je vhodná na puchýře na nohou, neboť pevnost pomáhá roznést tlak a tak snížit i bolest a v měkčí formě na puchýře na rukou, či na opary - ty jsou zpravidla naneseny na fólii, kterou po přiložení náplasti odstraníme.



Puchýře je zbytečné propichovat. Sekret je absorbován v koloidní vrstvě náplasti za současného vytváření gelu, který zajišťuje přirozené klima pro hojení rány s vlhkostí, pH a požadovanou teplotou. Současně vytvoří optimální ochranu proti otlaku. Náplast přiložte na puchýř. Po přiložení náplast přitiskněte a prohřejete dlaní pro lepší přilnutí. Proti případnému shrnutí lze náplast chránit ponožkou nebo punčochou. Náplast neodstraňujte, vyčkejte zhojení puchýře. Náplast může být přiložena 3 až 7 dnů. Pokud je místo ještě citlivé použijte další náplast.

Hojí rychle a bezbolestně již vzniklé puchýře. Pokud náplast aplikujeme již ve chvíli, kdy máme pouhý červený otlak, účinně předchází vzniku puchýře.

Použijte na puchýře nebo rány neinfikované s mírnou sekrecí ve fázi granulace (hojení). Nepoužívejte na puchýře, které již vykazují známky infekčního zánětu!!!

Hydrogelové náplasti

Hydrogelové náplasti patří mezi hydrofilní prostředky, které jsou na jedné straně schopny rehydratovat (zavodnit) suchou tkáň a na druhé straně absorbovat sekret (odvodnit). Hydrogely se sestávají z polymerů nebo kopolymerů s vysokým obsahem vody. Jsou vyráběny ve formě kompaktní a amorfní. Vlastní hydrogel tvoří polštářek na ránu. Jedná se o matrici obsahující vodu a další inertní látky isotonického charakteru, které dokáží správně reagovat na charakter poškození kůže. Tyto vlastnosti náplast předurčují k širokému použití. Jejich indikace je tedy možná jak na rány se suchou spodinou tak na rány mírně exsudativní.

Lze je použít na otlaky, puchýře, povrchní poranění i popáleniny. Náplasti jsou vhodné k rychlému ošetření povrchního poranění v průběhu jakékoliv aktivní činnosti. Nesmáčivý film zabrání průniku nečistot. Hydrogelový polštářek nepřilne k poranění a náplast lze později odstranit bez stržení prvotně vytvořené hojící se vrstvy, nechat poranění lehce zaschnout a ošetřit běžnou náplastí.



Náplasti na jizvy

Silikonové náplasti jsou určeny pro zlepšení vzhledu hypertrofických jizev a keloidů. Je prokázáno, že dlouhodobé použití náplastí zlepšuje vzhled hypertrofických jizev a keloidů. V případech kdy je jizva červená až fialová a vyklenuje se nad rovinu okolní kůže, lze dosáhnout až úplného vyblednutí a vyhlazení jizvy. Je si však třeba uvědomit, že výsledek (zlepšení je patrné již po dvou měsících, náplast je však třeba na jizvu přikládat dlouhodobě - třeba jeden rok) vyžadujete skutečně určitou trpělivost. Ze silikonové náplasti lze vystřihnout přímo tvar vhodný na jizvu. Náplast musí jizvu přesahovat po všech stranách. Je-li jizva větší než náplast, lze dvě náplasti přiložit těsně vedle sebe a místo spoje náplastí měnit. Vlastní náplast je samolepíci, lze ji přikládat až 3 měsíce a po omytí v teplé vodě se samolepící účinek obnoví.



Nakuří oka

Náplast na kuří oka je vyráběna z plastové pásky. Svým tvarem je určena zejména k odstranění kuřích ok na prstech nohou, ale lze ji dobře použit i pro jiná místa. Náplast díky pěnovému mezikruží po přiložení na kuří oko zajistí okamžitou úlevu snížením tlaku. Kyselina salicylová obsažená v terčíku umístěném ve středu mezikruží změkčí ztvrdlé kuří oko.



Náplast lže použít i na malé bradavice. Na větší bradavice zejména na chodidlech je vhodnější náplast jiného tvaru:



Sportovní náplasti

V poslední době se stále více uplatňují náplasti určené pro volný čas a sport. Jedná se jak o náplasti cívkové – tejpovací, tak náplasti dělené. Podstatou je výrazně pevnější páska, ať již látková či fóliová.

Náplast detekovatelná

Tyto náplasti zpravidla vyráběné z plastové pásky modré barvy jsou ve speciální úpravě, kterou dokáže detekovat detektor kovů. Náplasti se používají hlavně v potravinářském průmyslu. Jako většina běžných náplastí jsou vyráběny ve velikostech 19x72 mm, 19x76 mm, 25x76 mm a dalších.

Náplast magnetická

Magnetické náplasti jsou náplasti obsahující malý magnet. Existuje určitý druh terapie, kdy přikládáním těchto náplastí na různé body těla je prováděna léčba, např. bolesti hlavy aj.

Náplasti léčebné

Toto již jiná kategorie, která nepatří do zdravotnických prostředků, ale mezi léky. Jedná se o náplasti obsahující léčivo, které se z náplasti postupně uvolňuje. Například náplasti proti bolesti aj.

Jiné

Ještě existují další speciální náplasti, které však mají na trhu marginální význam a se kterými se zpravidla ani nesetkáme, takže je ani nepotřebujeme znát.

Sortiment

01_TT BIOTECH Těhotenské testy.pdf
02_TT BIOTECH Těhotenské testy 3 druhy.pdf
03_TT Proužek SAC 1.pdf
04_TT Proužek HCG KRB 1.pdf
05_TT Proužek LUX KRB 1.pdf
06_TT Proužek LUX KRB 2v1.pdf
07_TT Miska LUX KRB 1.pdf
08_TT Tyčinka LUX KRB 1.pdf
09_TT Proužek COMFORT KRB 1.pdf
10_TT Proužek COMFORT KRB 2v1.pdf
11_TT Miska COMFORT KRB 1.pdf
12_TT Tyčinka COMFORT KRB 1.pdf
13_LH Proužek COMFORT KRB 3.pdf
14_LH proužek COMFORT KRB 6 ks + 2 ks.pdf
15_TT Těhotenské testy leták.pdf
16_Náplasti leták.pdf
17_Náplasti vzorník.pdf
18_Náplast Qwik Strip ASO.pdf
19_Náplast elastická ASO.pdf
20_Náplast tělová ASO.pdf
21_Náplast průhledná ASO.pdf
22_Náplast dekorativní ASO.pdf
23_Náplast praktik _STRETCH_ ASO 1.pdf
24_Náplast praktik _STRETCH_ ASO 2.pdf
25_Náplast praktik páska ASP _ASO_.pdf
26_Náplast pěnová ASO.pdf
27_Náplast do vody ASO.pdf
28_Náplast hydrogelová ASO.pdf
29_Náplast hydrogelová MIX 5 _2+3_.pdf
30_Náplast na půchýře ASO.pdf
31_Náplast na kuří oka ASO.pdf
32_Náplast na jizvy 38x69 mm Krb 4.pdf
33_Náplast voděodolná PERCOM.pdf
34_Rychloobvaz.pdf
35_AQUA STOP.pdf
36_ArtroAsist nabídkový list.pdf
37_Koenzym Q10 nabídkový list.pdf
38_MISTR PEKAŘ.pdf